دسته‌بندی نشده

کاربرد ترانسمیتر دما و رطوبت در صنایع برودتی

ترانسمیتر دما و رطوبت

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که به دنبال کسب اطلاعات در مورد ترانسمیتر ها و مخصوصاً ترانسمیتر دما و رطوبت هستید به شما توصیه می‌کنیم که این مقاله را حتماً مطالعه کنید، چرا که ما در این مقاله به بررسی ترانسمیتر دما و رطوبت و به شکل ویژه ای موضوع کاربرد ترانسمیتر دما و رطوبت در صنایع برودتی را مورد بررسی قرار داده ایم پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

در اینجا بخوانید: ملاکهای انتخاب ترانسمیتر چیست؟

ترانسمیتر دما و رطوبت

ترانسمیتر چیست؟

ترانسمیتر که از ترکیب دو کلمه یا واژه
TRANSFER+METER
تشکیل شده است و به معنی تجهیزی است که بتواند یک کمیت فیزیکی را اندازه گیری کرده و آن را به مکانی دورتر مانند اتاق کنترل انتقال دهد. حال ممکن است که این کمیت فشار هوا، دمای هوا رطوبت هوا و یا حتی سرعت باشد.

ترانسمیتر دما

ترانسمیتر دما یک دستگاه اندازه گیری دما می باشد که از سنسورهای مانند ترموکوبل ترمیستور و یا RTD تشکیل شده است. از این دستگاه به منظور اندازه گیری دما و کنترل تجهیزات استفاده می شود.

ترانسمیتر رطوبت

رطوبت سنج یا سنسور رطوبت یک ابزار دقیق می باشد که مقدار آب و هوا را اندازه گیری می کند رطوبت هوا در یک محیط با دما رابطه مستقیم دارد بنابراین هرچه دمای یک محیط بیشتر باشد رطوبت هوا نیز بالاتر است.

در اکثر موارد از تکنولوژی اندازه گیری خازنی برای ساخت سنسورهای رطوبتی استفاده می کنند، چرا که رطوبت هوا موجب تغییر ظرفیت خازن و نهایتاً تولید ولتاژ الکتریکی می شود که این تغییر ولتاژ به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می شود و میزان رطوبت هوا را در یک مانیتور یا اتاق های کنترل نشان میدهد.

ویژگیهای ترانسمیتر اختلاف فشار چیست؟ برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

ترانسمیتر دما و رطوبت

ترانسمیتر دما و رطوبت

بهتر است قبل از اینکه در مورد کاربرد ترانسمیتر دما و رطوبت در صنایع برودتی صحبتی کنیم ابتدا بدانیم که ترانسمیتر دما و رطوبت چیست؟

ترانسمیتر دما و رطوبت به شکل همزمان و به صورت ترکیبی دما و رطوبت یک مکان و محیط را اندازه گیری می کنند. این مدل ترانسمیتر مقادیر را بر روی نمایشگر نشان می دهد.
سنسوری که در ترانسمیتر دما و رطوبت به کار رفته است داری پایداری و دقت بسیار بالایی می باشد.
معمولاً از این نوع ترانسمیتر در صنایع دارویی و آزمایشگاهی استفاده می شود. هرچند که نباید کاربرد ترانسمیتر دما و رطوبت در صنایع برودتی را دست کم گرفت چرا که در این صنایع نیز استفاده چشمگیری دارد.

ترانسمیتر صنعتی

شاید بهتر باشد که در بحث کاربرد ترانسمیتر دما و رطوبت در صنایع برودتی، در مورد ترانسمیترصنعتی به عنوان یکی از انواع ترانسمیترها صحبت کنیم.
ترانسمیتر صنعتی ابزاری است که از آن به منظور اندازه گیری کمیت ها پارامترهای مختلفی نظیر دما، فشار، رطوبت، سطح مایعات گازهای محیطی و مواردی از این دست استفاده می گردند.
ترانسمیتر صنعتی مقادیر اندازه گیری شده را به شکل جریان الکتریکی استاندارد در بازه 4تا20 میلی آمپر بر روی ۱ زوج سیم ارسال می کند.

انواع ترانسمیتر ها

خوب است که بدانید ترانسمیترها انواع مختلفی دارند که از مهمترین آنها می توان به:

ترانسمیتر فشار، ترانسمیتر دما، ترانسمیتر رطوبت، ترانسمیتر فلو یا جریان سیالات، ترانسمیتر سطح یا ارتفاع مخازن، ترانسمیتر سرعت، ترانسمیتر وزن و ترانسمیتر دما و رطوبت اشاره کرد.

کاربرد ترانسمیتر دما و رطوبت

به شکل کلی ترانسمیتر ها از هر نوعی باشند در صنایع مختلفی مانند صنایع نفت، فولاد ،سیمان، ریخته گری، داروسازی، مهندسی پزشکی ،گاز، پتروشیمی و به شکل کلی هر سیستمی که نیاز به اتوماسیون صنعتی دارد، استفاده می شوند ولی کاربرد ترانسمیتر دما و رطوبت در صنایع برودتی یک موضوع با اهمیت می باشد و از آنجایی که سیستم های برودتی سیستم هایی هستند که وظیفه آنها خنک کردن است پس استفاده از یک سیستم که بتواند دما را اندازه گیری و به مصرف کننده نشان دهد بسیار مهم و ضروری می باشد.
یخچال و کولر گازی به عنوان دو دستگاه خنک کننده و برودتی بسیار پر استفاده می باشند.
اگر دقت کرده باشید بر روی در یخچال ها میزان دما نمایش داده می‌شود و همچنین بر روی کولر های گازی نمایشگر میزان دما و رطوبت وجود دارد پس می توانیم نتیجه بگیریم که کاربرد ترانسمیتر دما و رطوبت در صنایع برودتی یک اصل لازم و ضروری می باشد.

در اینجا بخوانید: نکاتی در مورد انتخاب و خرید سیستم اعلام دما

سخن پایانی

ما در این مقاله در مورد کاربرد ترانسمیتر دما و رطوبت در صنایع برودتی صحبت کردیم البته به شکل ویژه ای به ترانسمیتر دما و رطوبت و انواع آن پرداختیم.
امیدوارم که شما هم با خواندن این مقاله اطلاعات کافی در مورد ترانسمیتر دما و رطوبت و به شکل ویژه ای در مورد کاربرد ترانسمیتر دما و رطوبت در صنایع برودتی به دست آورده باشید.