دسته‌بندی نشده

نحوه اندازه گیری دی اکسید کربن (CO2)

نحوه اندازه گیری CO2

نحوه اندازه CO2 :کربن دی اکسید از جمله گازهای مورد نیاز برای رشد گلخانه می باشد. این گاز باید در میزان مشخصی در محیط وجود داشته باشد زیرا اگر میزان آن تغییر کند، محیط گلخانه و رشد گیاهان را با چالش روبرو می سازد. نحوه اندازه گیری دی اکسید کربن (CO2) بسیار حائز اهمیت است و باید به طور مرتب اندازه گیری شود. در این مطلب به بررسی این موضوع می پردازیم تا شما با نحوه اندازه گیری دی اکسید کربن در محیط گلخانه آشنا شوید. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

ترانسمیتر دستگاه اندازه گیری دی اکسید کربن ( co2 )

در قرن بیست و یک صنعت کشاورزی به سمت تجهیزات اتوماتیک و صنعتی پیش می رود. بسیاری از عملیات کشاورزی در قرن جدید شاهد پیشرفت‌های بسیاری بوده‌اند، یکی از این تجهیزات ترانسمیتر CO2، دستگاه اندازه گیری دی اکسید کربن. به عنوان مثال در صنعت گلخانه ای، از آنها برای کنترل دما و غلظت دی اکسید کربن استفاده می کنند. در این مقاله به معرفی این دستگاه پرداخته ایم که چگونه وجود این دستگاه در گلخانه باعث رشد بیشتر گیاهان می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با مهندسین ما در شرکت تمام تدبیر و برای دریافت راهنمایی کامل تماس بگیرید.

نحوه اندازه گیری دی اکسید کربن (CO2)

میزان دی اکسید کربن در گلخانه

دی اکسید کربن در طول روز باعث افزایش سرعت رشد گیاهان در گلخانه می گردد. به طور کلی می توان با دی اکسید کربن به غلظت 800 ppm بر رشد گیاهان افزود و سرعت آن را بیشتر کرد. این میزان کربن دی اکسید دو برابر آن چیزی است که در محیط طبیعی و در هوای آزاد وجود دارد. البته غلظت های بالاتری از کربن دی اکسید نیز وجود دارند و می توان میزان آن را 2000 ppm نیز افزایش داد اما این میزان غلظت با توجه به شرایط رشد گیاه و نظر متخصص تعیین خواهد شد.

میزان دی اکسید کربن از 700 ppm که بالاتر می رود، مزایای گوناگونی برای گیاهان گلخانه ای دارد. در بیشتر گلخانه ها میزان غلظت دی اکسید کربن را بر روی 1000 یا 1200 ppm کنترل می کنند و از اضافه شدن غلظت آن خودداری می نمایند. بدین شکل گیاهان با همین غلظت کربن دی اکسید رشد افزایشی خواهند داشت و به بهره وری می رسند.

نحوه اندازه گیری دی اکسید کربن (CO2) چگونه است؟

 ترنسمیتر دی اکسید کربن مدل SCD.D

برای تشخیص و اندازه گیری کربن دی اکسید در گلخانه ها از یک سنسور استفاده می شود. این سنسور بر روی 800 ppm تنظیم شده است. هنگامی که غلظت دی اکسید کربن در محیط کاهش یابد، این سیستم عملیات افزایش CO2 را فعال می کند. نحوه اندازه گیری دی اکسید کربن (CO2) بدین شکل ادامه می یابد تا اینکه محیط دوباره به غلظت معینی از دی اکسید کربن برسد. پس از آن سیستم دوباره روند افزایش دی اکسید کربن را قطع می کند تا شرایط متعادلی در محیط برقرار شود.

روش های تامین دی اکسید کربن گلخانه

در گلخانه برای رشد گیاهان به کربن دی اکسید نیاز است. روش های گوناگونی برای به وجود آوردن غلظت معینی از کربن دی اکسید در گلخانه ها وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از ترانسمیتر دی اکسید کربن سری SCD .

استفاده از این روش ها باید با سنجش میزان خطرات انجام شود تا بیشترین بهره وری کمترین آسیب را به دنبال داشته باشد.

در اینجا بحوانید: خرید ترانسمیتر اختلاف فشار

تامین دی اکسید کربن با سوزاندن مواد نفتی

برای تامین کربن دی اکسید روش های مختلفی وجود دارد. با توجه به شرایط گلخانه، محیط، دما و وضعیت فصلی می توان از سوزاندن مواد نفتی استفاده کرد. با سوختن گاز طبیعی، پروپان، بوتان و نفت سفید می توان به میزان کربن دی اکسید مورد نظر دست یافت. البته در این روش باید به میزان گوگرد نیز توجه شود زیرا اگر میزان آن بیش از حد مجاز باشد، گیاهان به شدت آسیب خواهند دید.

نحوه اندازه گیری دی اکسید کربن (CO2)

تامین دی اکسید کربن با کپسول

پس از نحوه اندازه گیری دی اکسید کربن (CO2)

روش دیگری که برای تامین کربن دی اکسید مورد استفاده می باشد، استفاده از کپسول های این گاز است. استفاده از این کپسول ها به عنوان گران ترین روش برای تامین کربن دی اکسید محسوب می گردد. در شرایطی که نور، دما و سایر عوامل رشد گیاه در حالت ایده آلی باشد می توان با استفاده از کپسول کربن دی اکسید غلظت این گاز را به اندازه مصوب رساند.

تامین دی اکسید کربن با تجزیه مواد آلی

از تجزیه مواد آلی نیز کربن دی اکسید تولید می شود. بدین شکل می توان بخشی از کربن دی اکسید را به وسیله تجزیه کودهای آلی تامین کرد و غلظت آن را به اندازه مورد نظر رساند. البته هر یک از این روش ها باید زیر نظر متخصص و طبق تصمیمات وی انجام شود.

نکات مهم برای اندازه گیری دی اکسید کربن در گلخانه

برای مشخص کردن نحوه اندازه گیری دی اکسید کربن (CO2) باید نکاتی نیز مورد توجه قرار گیرد. بهتر است که تزریق دی اکسید کربن از طلوع آفتاب تا یکساعت قبل از غروب انجام شود. میزان و شدت تزریق CO2 بستگی به شرایط گلخانه و موقعیت فصلی دارد و میزان آن برای تمامی فصول ثابت نیست. به هنگام تزریق دی اکسید کربن باید دریچه ها و سیستم های تهویه کاملا بسته باشند تا از هدر رفت کربن دی اکسید جلوگیری شود.