دسته‌بندی نشده

co2 چگونه باعث رشد گلخانه می شود؟

دی اکسید کربن در گلخانه

دی اکسید کربن برای رشد گیاهان بسیار لازم و ضروری است. گیاهان گلخانه ای نیز از این قاعده مستثنا نیستند و برای رشد بیشتر به دی اکسید کربن یا CO2 نیاز دارند. حال اگر غلظت دی اکسید کربن در یک گلخانه کم یا زیاد شود، فتوسنتز گیاهان را با تداخل روبرو می سازد. اگر برای شما هم جالب است که چگونه co2 باعث رشد گیاهان گلخانه می شود پس ادامه مطلب را از دست ندهید.

غلظت دی اکسید کربن را چگونه مشاهده کنیم ( ترانسمیتر )

دی اکسید کربن در گلخانه

ترانسمیتر دی اکسید کربن

ترانسمیتر دی اکسید کربن یکی از انواع دستگاه هایی است که به شما غلظت co2 را به طور دقیق نشان می دهد

برای خرید

 مدل SCD.R ساخت شرکت SENSE  کلیک کنید.

عوامل موثر در رشد گلخانه

گیاهان برای رشد به نور، خاک، آب، کود، دمای مناسب، رطوبت متعادل و co2 نیاز دارند. هر یک از این موارد باید به اندازه نیاز گیاه تامین شود و اگر میزان آن کم یا زیاد شود ممکن است منجر به مرگ گیاه گردد. دی اکسید کربن یا همان CO2 از مهمترین موارد برای رشد گیاه می باشد. به همین دلیل در گلخانه ها برای اینکه گیاهان بهتر و سریع تر رشد کنند و فتوسنتز مناسبی داشته باشند از کربن دی اکسید استفاده می کنند.

تزریق co2 در محیط گلخانه باید با غلظت معین و در زمان مشخصی صورت گیرد. از آنجایی که هزینه پرورش گیاهان در گلخانه زیاد است پس تمامی عوامل رشد گلخانه باید مورد بررسی قرار گرفته و به میزان تعیین شده استفاده شود. بیشتر گیاهان گلخانه ای در غلظت 1300 ppm به نقطه اشباع کربن دی اکسید می رسند.

تاثیر کربن دی اکسید بر رشد گلخانه

همانطور که گفتیم چگونه co2 باعث رشد گلخانه می شود اکنون می خواهیم تاثیر آن را کمی بیشتر بررسی کنیم. به طور کلی کربن دی اکسید بر سایر عوامل رشد گیاهان نیز موثر است. این تاثیرات را در این بخش بررسی می کنیم.

co2 چگونه باعث رشد گلخانه می شود؟

کربن دی اکسید و نور

بیشترین مقدار نوری که یک گیاه گلخانه ای می تواند دریافت کند با توجه به نوع گیاه متغیر است. حال اگر میزان نور افزایش پیدا کند باز هم فتوسنتز با همان نرخ مشخص انجام شده و تغییری نمی کند. در این نقطه اشباع نور انجام شده و در واقع گیاه با نرخ مشخصی رشد خواهد کرد. حال اگر co2  به محیط رشد گیاه اضافه شود نقطه اشباع در میزان بالاتری حاصل شده و نرخ فتوسنتز نیز بیشتر می شود.

می توان گفت که co2 و نور مکمل هم بوده و هر دو روند رشد را افزایش خواهند داد. بهتر است که دی اکسید کربن در ساعات تاریکی به گلخانه تزریق نشود زیرا هزینه ها را افزایش داده و تاثیر چندانی نخواهد داشت. در شرایط نور مناسب و یا نور رو به کم بهتر است که از دی اکسید کربن برای افزایش رشد گیاه استفاده گردد.

در اینجا بخوانید: خرید ترانسمیتر اختلاف فشار

کربن دی اکسید و دما

دما از جمله موارد مهم برای رشد گیاه در گلخانه است. اگر یک گیاه در گلخانه ای با دمای نامناسب قرار گیرد، رشد ایده آلی نخواهد داشت. دمای بهینه در طول روز با زیاد شدن co2 افزوده شده و رشد گیاه بیشتر خواهد شد. البته میزان دما باید در طول شبانه روز اندازه گیری شود تا نرخ مشخص و کارآمدی داشته باشد.

کربن دی اکسید و مواد مغذی

گیاهان علاوه بر نور و دما به مواد مغذی هم نیاز دارند. شاید تاثیر کربن دی اکسید را در این راستا بیهوده بدانید و اطلاعی نداشته باشید که چگونه co2 باعث رشد گلخانه می شود . به طور کلی وجود مواد مغذی در گیاه بر سرعت رشد آن می افزاید. حال اگر این مواد مغذی در دسترس گیاه نباشد باید از co2 برای تغذیه بیشتر گیاه استفاده شود. تنظیم کود موجود در خاک به همراه میزان مشخصی از کربن دی اکسید سبب رشد و فتوسنتز بیشتر گیاه خواهد شد.

co2 چگونه باعث رشد گلخانه می شود؟

زمان مناسب برای تزریق دی اکسید کربن

گیاهان همزمان با بالا آمدن نور خورشید شروع به فتوسنتز می کنند. دی اکسید کربن افزوده شده در طول عملیات فتوسنتز به مصرف می رسد. در فصل پاییز و زمستان برای جلوگیری از هدر رفت دما، راه های تبادل گلخانه با محیط را می بندد. این موضوع سبب کاهش co2 شده و فتوسنتز گیاهان را کاهش می دهد.

سیستم های کنترل هوشمند تاسیسات مکانیکی چیست؟

به همین دلیل باید دی اکسید کربن لازم برای گیاه در غلظت مناسب در محیط گلخانه وجود داشته باشد. افزودن دی اکسید کربن در فصول گرم سال باید با نظر متخصصان انجام شود زیرا در این فصل ها به دلیل استفاده از سیستم تهویه، بیشتر دی اکسید کربن از محیط خارج خواهد شد. بدین شکل می توان تعیین کرد که چگونه co2 باعث رشد گلخانه می شود و تاثیرات آن را مورد بررسی قرار داد.