فرایند خشك نمودن نیاز به کنترل و مراقبت دائمی و بسیار دقیق دارد و البته این امر از عهده نیروی انسانی بر نمی آید. سیستم کنترل و مانیتورینگ امکان نظارت تمام وقت برميزان دما و رطوبت  و ثبت و مستند سازي آن را فراهم می نماید. هزینه تهيه این سیستم  در مقایسه با هزینه زیان های ناشی از کمبود کنترل و نظارت، ناچیز است.

یک دست آورد مهم شرکت تمام تدبیر در زمینه اتوماسیوندستگاههای خشک کن، طراحی و ساخت سنسور صنعتی دما و رطوبت است که اندازه گیری دقیق و پایدار  دما و رطوبت را  فراهم می نماید. سنسورهای دما و رطوبت رایج فاقد دقت و طول عمر کافی برای  کار در دستگاههی خشک کن می باشد ولی سنسور ارائه شده توسط شرکت تمام تدبیر از نوع  Wet/Dry Bulb   می باشد. این سنسور قابل اتصال به انواع پی ال سی می باشد و لذا علاوه بر فروش مستقیم به کارخانجات  نیاز شرکتهای همکار را نیز تامین می نماید.

علاوه بر سنسور مذکور ، شركت تمام تدبير سيستم كنترل و مانيتورينگ دما و رطوبت  مدل (THCM4) را ارائه مي نمايد كه داراي مشخصات ذيل مي باشد:

  • دما و رطوبت را با دقت اندازه گیری و ثبت می کند و فرمان کنترل را به شیربرقی ها و پمپ  و فن ها  برای تنظیم دما و رطوبت  اعمال می کند. درصورتی که دما یا رطوبت از حد مجاز خارج گردد،  چراغ آلارم یا  آژیر را روشن مي کند.
  • دستگاه چندین برنامه کنترلی با Set Point  متغیر با زمان را در حافظه خود ذخیره می نماید تا كنترل بر اساس گرافهاي مورد نظر انجام گيرد.
  • سنسوردما و رطوبت از نوع Wet/Dry Bulb به ان متصل می گردد  که از نظر دقت و پایداری و طول عمر بهترین پاسخ را در شرایط کار گرمخانه ای داراست و سالهاي متمادي با همان دقت اوليه كار مي كند.
  • نرم افزار مانیتورینگ کامپیوتری، کلیه اطلاعات اتاقها را جمع آوری و به صورت جدول و گراف نمایش می دهد و همچنین امکان برنامه ریزی دستگاه  و کالیبراسیون نرم افزاری را فراهم می نماید.
  • امکان دسترسی از راه دور به کامپیوتر مانیتورینگ از طریق خط تلفن  يا اينترنت فراهم می باشد.
  • این سیستم از دو دهه پیش تا کنون  در کارخانه های متعددی نصب گردیده و در حال  کار می باشد .   کاربرد این دستگاه در صنایعی نظیر  غذایی ، دارویی، نساجی ،ساختمانی ،  دخانیات  و غیره می باشد. به عنوان مثال در خشک کردن ماکارونی ، میوه  ، آجر و  توتون و یا کنترل و مانیتورینگ دما و رطوبت در صنایع نساجی  کاربرد دارد.