صنایع شیمیایی

صنایع شیمیایی


چنانچه مستحضرید در صنایع شیمیایی، کنترل و پایش فرایندهای تولید، نقش اساسی در کیفیت محصول ایفا می کند.لذا در این صنایع سیستم های اتوماسیون و مانیتورینگ صنعتی جزء لاینفک خط تولید محسوب می گردد. شرکت تمام تدبیر در این خصوص پیشنهادات استانداردی در زمینه انتخاب ترانسمیترها و نصب و اجرای سیستم های مانیتورنگ صنعتی، ارائه می نماید. اما نکته حائز اهمیت اینکه ، معمولا تصور پیرامون اتوماسیون در صنایع شیمیایی، اندازه گیری و کنترل کمیاتی نظیر PH می باشد، در حالی که در بسیاری از صنایع شیمیایی اندازه گیری سایر پارامترهای خارج از واکنش نیز نقش اساسی در افزایش کیفیت، بهره وری و مدیریت مصرف انرژی، ایفا می نماید. به عنوان مثال، سیستم مانیتورینگ در خط تولید رنگ پودری را می توان ذکر نمود. در این پروژه کمیات مهم دستگاه، اندازه گیری و ثبت می شود و در صورت بروز حالت بحرانی، فرمان آلارم فعال می شود. همچنین وضعیت آلارم ها بر روی پنلی در کنار دستگاه و همزمان بر روی مانیتور کامپیوتر قابل مشاهده است. در پروژه سیستم مانیتورینگ خط تولید رنگ پودری شامل موارد ذیل بود. این موارد وجه مشترک بسیاری از خطوط تولید در صنایع شیمیایی می باشد :

–   آمپر و دور موتورهای : اصلی اکسترودر، آسیاب، فیدر، کلاسی آسیاب ، الک ، غلطک ، مکنده و…
–   فشار هوای مکش مکنده های آسیاب و مکنده های عمومی –   فشار خروجی پمپ های آب و جریان(دبی) داخل رادیاتورها
–   دمای زون های اکسترودر، آب رادیاتورها ، الک ، آسیاب –   برق مصرفی، ساعت کارکرد چیلر و کمپرسور باد
–   تشخیص گیر کردن مواد در قیف خوراک –   دمای آب ورودی، خروجی چیلر و رطوبت هوای کمپرسور

چنانکه در مثال فوق مشاهده می شود، بیشتر کمیات اندازه گیری شده نقش مستقیم در فرایند ندارند با این حال اندازه گیری و ثبت آنها بسیار حائز اهمیت است.

 

Lights
Nature
Fjords

مانیتورینگ صنعتی چیست ؟

چنانچه مستحضرید در اکثر کارخانه ها ،دوربین های مدار بسته برای پایش ظاهری اتفاقات محیط کار استفاده می گردد، اما برای مشاهده و ثبت شرایط تولید محصول و وضعیت ماشین آلات، ابزارکار چیست؟ پاسخ این سوال ” سیستم های مانیتورینگ صنعتی” است.

بالا بودن ضایعات تولید، خرابی زود هنگام ماشین آلات وتاسیسات،سوختن ناگهانی الکتروموتورها، هدر رفتن انرژی، راندمان پایین و زیانهای ناشی از سهل انگاری پرسنل، از چالشهای مهم واحدهای تولیدی است. سیستم های مانیتورینگ صنعتی، راه حل موثر برای ردیابی و پیش گیری از این موارد می باشد.

ادامه مطلب

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *