حرارتی برودتی

حرارتی برودتی

  • برودتی:

سیستم اتوماسیون شرکت تمام تدبیر، قادر به انجام موارد ذیل در سردخانه ، می باشد:

  • دما ، رطوبت، گاز Co2 وسایر کمیات مورد نیاز سردخانه را  اندازه گیری و ثبت می کند و فرمان کنترل را به شیربرقی ، پمپ  و فن  برای تنظیم شرایط سردخانه  اعمال می کند. علاوه بر این،  عملیات دیفراست و تغییر دور فن ها را مطابق برنامه اجرا می نماید. درصورتی که دما، رطوبت و… از حد مجاز خارج گردد يا بيمتال موتورها عمل نمايد، با دادن آلارم یا SMS ، فرد مسئول را مطلع می کند. این سیستم چندین  مود کنترل  و همچنین کالیبراسیون نرم افزاری را در اختیار کاربر قرار می دهد.
  • زمانهایی که کمپرسور یا چیلر روشن بوده و مجموع زمان روشن بودن را ثبت می کند تا به عنوان معیاری برای سنجش مصرف برق و کیفیت کارکرد دستگاه استفاده شود و  قبل از خرابی یا سوختن آن، دستگاه سرویس گردد. همچنین، جریان الكتريكي موتورها ، فشار گاز کمپرسورها و  دوربر دقیقه فن ها  ثبت می شود تا وضعیت موتور و کمپرسور و فن ها مشخص شود.
  • زمانهایی که درب سردخانه باز بوده را مشخص و ثبت می کند و اگر درب سردخانه بیش اززمان مجاز باز بماند، آلارم می دهد. به همین ترتیب، نمایش و ثبت وضعیت سایر تجهيزات هم قابل اجراست.

به عنوان نمونه پروژه های انجام گرفته در اتوماسیون یا مانیتورینگ سرد خانه  میوه ، گوشت و دارو می توان به  سردخانه میوه میلاد دماوند  (۲۵۰۰۰ تنی)  سردخانه شرکت پویا پروتئین و سردخانه شرکت داروسازی دکتر عبیدی اشاره نمود.

 

  • حرارتی:

فرایندهای حرارتی مانند گرمخانه،  خشك نمودن و آون ،  نیاز به کنترل و مراقبت دائمی و بسیار دقیق دارد و البته این امر از عهده نیروی انسانی بر نمی آید. سیستم کنترل و مانیتورینگ امکان نظارت تمام وقت برميزان دما و رطوبت  و ثبت و مستند سازي آن را فراهم می نماید. شركت تمام تدبير در اين زمينه  سيستم كنترل و مانيتورينگ دما و رطوبت  مدل (THCM4) را ارائه مي نمايد كه داراي مشخصات ذيل مي باشد:

  • دما و رطوبت را با دقت اندازه گیری و ثبت می کند و فرمان کنترل را به شیربرقی ها و پمپ  و فن ها  برای تنظیم دما و رطوبت  اعمال می کند. درصورتی که دما یا رطوبت از حد مجاز خارج گردد،  چراغ آلارم یا  آژیر را روشن مي کند.
  • دستگاه چندین برنامه کنترلی با Set Point  متغیر با زمان را در حافظه خود ذخیره می نماید تا كنترل بر اساس گرافهاي مورد نظر انجام گيرد.
  • سنسوردما و رطوبت از نوع Wet/Dry Bulb می باشد که از نظر دقت و پایداری و طول عمر بهترین پاسخ را در شرایط کار گرمخانه ای داراست و سالهاي متمادي با همان دقت اوليه كار مي كند.
  • نرم افزار مانیتورینگ کامپیوتری، کلیه اطلاعات اتاقها را جمع آوری و به صورت جدول و گراف نمایش می دهد و همچنین امکان برنامه ریزی دستگاه  و کالیبراسیون نرم افزاری را فراهم می نماید.
  • امکان دسترسی از راه دور به کامپیوتر مانیتورینگ از طریق خط تلفن  يا اينترنت فراهم می باشد.

این سیستم از  دو دهه پیش تا کنون  در کارخانه های متعددی نصب گردیده و در حال  کار می باشد .

مانیتورینگ صنعتی چیست ؟

چنانچه مستحضرید در اکثر کارخانه ها ،دوربین های مدار بسته برای پایش ظاهری اتفاقات محیط کار استفاده می گردد، اما برای مشاهده و ثبت شرایط تولید محصول و وضعیت ماشین آلات، ابزارکار چیست؟ پاسخ این سوال ” سیستم های مانیتورینگ صنعتی” است.

بالا بودن ضایعات تولید، خرابی زود هنگام ماشین آلات وتاسیسات،سوختن ناگهانی الکتروموتورها، هدر رفتن انرژی، راندمان پایین و زیانهای ناشی از سهل انگاری پرسنل، از چالشهای مهم واحدهای تولیدی است. سیستم های مانیتورینگ صنعتی، راه حل موثر برای ردیابی و پیش گیری از این موارد می باشد.

ادامه مطلب

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *